Zazimování chat a chalup

Jste-li majitelem chaty nebo chalupy, která není stavěná na to, abyste v ní svůj obvyklý víkendový režim provozovali i v zimě (není tam tedy způsob vytápění, který by za vaší nepřítomnosti v určité chvíli začal sám od sebe temperovat), je tento článek určený pro vás. Zazimování v sobě zahrnuje množství nezbytných úkonů, které je třeba splnit, abyste svůj majetek ochránili před vlhkostí, mrazem a ostatními nepřáteli, kteří se v době vaší nepřítomnosti o něj budou pokoušet.

·         Vypojte z elektrických zásuvek všechny spotřebiče a vypněte elektřinu v objektu.

·         Vypněte vodu a vypusťte ji z bojleru a trubek.

·         Zlikvidujte ze spíže všechny nespotřebované potraviny, které by mohly začít plesnivět. Ty s dlouhou trvanlivostí uskladněte do umělohmotných boxů, aby se k nim nedostaly myši.
srub v lese

·         Věci, do kterých by se mohly pustit myši, zabezpečte nejlépe jejich zavěšením ke stropu. Tito hlodavci se na podzim stahují do obydlí a dokážou vám v domečku napáchat pořádnou paseku. Pokud se na chatu nechystáte pravidelně kontrolně jezdit, nedoporučujeme vám aplikovat ani pastičky, ani jed na myši.

·         Zajistěte oblečení proti molům, a to tak, že ho uskladníte v igelitových pytlích.

·         Pokud máte na zahradě pod okapem sud na vodu, vylijte ho a otočte dnem vzhůru.

·         Proveďte pečlivou kontrolu střechy. Zda do ní nezatéká či není jinak poškozená. Ačkoliv už zimy nejsou, co bývaly, nápor sněhu by špatná střecha nemusela vydržet.
malá chatka

·         Pročistěte okapy a žlaby od listí a jiných nečistot, aby se v nich nedržela voda a nehrozilo její zamrznutí.

·         Zabezpečte všechny objekty na pozemku (chatu, kůlnu, dřevník, zahradní domek atp.) proti zlodějům. Zkontrolujte dovření a zabezpečení oken. Pořádný zámek je samozřejmostí, nadstavbou bývá alarm nebo kamerový systém.

·         Zkontrolujte platnost pojištění vašeho objektu. Pokud ho nemáte, neváhejte. Zima je obdobím, kdy je pravděpodobnost škody velmi vysoká.