Filatelie

Ať již máte doma sbírku čehokoli, jistě existuje něco, co sbíráte. Někdo autíčka, jiný žabičky, nebo andělíčky. Nejčastěji se ale sběratelé soustředí na poštovní známky. Jedná se o takzvanou filatelii. Některé sbírky dosahují velmi vysokých hodnot. Kolektují se tuzemské i zahraniční. Jejich kvalita pak ovlivňuje jejich hodnotu. Nejhodnotnější bývají ty, které nebyly odeslané, nebo nejsou nijak označené a byly odlepené odborným způsobem. Jejich hodnota také může stoupnout, pokud můžeme určit, kde byly umístěné v původním tiskovém archu. Bývají spojené s krajní, nebo rohovou nepotištěnou částí.

známky Francie

Ve filatelii se často vyměňuje, nebo kupuje. Ve sbírkách se objevují i platné kusy, které by bylo možné použít v oběhu.

Jak odborně odlepovat? Existují prakticky dva způsoby.

1) Pokud nechcete poškodit dopis, či pohled, na kterém byla známka nalepena, je třeba ji sundat nad párou. Ve vlhkém prostředí nad párou se lepidlo rozpustí a můžete ji lehce pomocí pinzety odlepit od tiskopisu a vložit někam, kde je můžete vylisovat.

2) Za předpokladu, že vám na obálce nezáleží, je jednodušší s mírným přesahem známku vystřihnout, či vytrhnout a poté namočit do vlažné vody. Princip tohoto oddělování je stejný jako v první zmíněné metodě.

Horší je odlepování nových nalepovacích typů, které drží lépe, nebo po odlepení lepí znovu.
madonna na známkách

Do alb se pak zarovnává několika způsoby. Nejlepší je řazení podle států a také podle stáří jednotlivých kusů, respektive podle dat jejich vydání. Tyto data naleznete na internetu ve filatelistických databázích, ať se jedná o jakékoli. Zároveň také dohledáte, jako má taková známka hodnotu a kolik bylo vyrobeno kusů.

Můžete narazit na všelijaké tvary, ať již obdélníkové, čtvercové, nebo kulaté. Pokud narazíte na spojené dvojice, případně vyšší počty, mají tyto větší hodnotu pohromadě.