Nahraďte ovocnými koncentráty sladké limonády


Až se půjdete opět projít skrze obchod s potravinami, například do některého ze supermarketů, a zavítáte mezi regály s nápoji, jistě tam zahlédnete desítky, možná stovky lahví a krabic s ovocnými limonádami, z nichž většina je přislazována bílým rafinovaným cukrem a obohacována konzervanty a mnohdy sycena oxidem uhličitým. Tyto výrobky nemají nic společného se zásadami zdravé výživy, tím hůře, že je nabízíme dětem ve školách v nápojových automatech nebo dokonce doma. V některých nápojích, co konzumují i děti, se vyskytuje i kofein, a děti si na něm mohou vypěstovat závislost.

pomerančový džus

Komu z vás není osud našich budoucích generací lhostejný, a stejně tak i osud nás všech, měli byste se snažit nahradit tyto nápoje něčím jiným, více přirozeným. A tím se mohou stát i koncentrované ovocné džusy – stoprocentní koncentráty bez přidaného cukru a konzervantů, pouze podrobené pasterizaci.

ovocný džus

Ovocné koncentráty se na trh dodávají po tunách a mohlo by jich být ještě více a mohly by postupně vytlačit to nezdravé, co tam nemá co dělat. Máme k tomu také k dispozici vhodné přepravní kontejnery, v nichž se přepravují ovocné i zeleninové šťávy k dalšímu zpracování. Jsou to tzv. IBC kontejnery, plastové skládací přepravky o značném objemu jednoho tisíce litrů, a každý z nich unese až pět tun zátěže, pokud kontejnery stavíte na sebe do pěti pater.

Do IBC kontejnerů se vkládají plastové fólie, jednorázové vložky, které se vždy po vyprázdnění obsahu vyhodí (recyklují) a nahradí novými. Tím se zabrání kontaminaci obsahu nežádoucími nečistotami, plísněmi a hnilobnými mikroorganismy.

Naznačili jsme zde, že IBC kontejnery jsou skládací, je tomu skutečně tak, v případě, že je aktuálně nepotřebujete využít, složí se do úhledné ploché desky, a zaberou ve skladu či přepravním prostoru minimum místa. Úspora v logistice také patří k důležitým faktorům při skladování a přepravě velkokapacitních zdrojů ovoce a zeleniny.