Český kras – krása všech krás

Mnoho Čechů o letních prázdninách a vůbec o dovolených často směřuje trávit tento čas do zahraničí. Ale proč? Vždyť v České republice je tolik krásných míst, které zajisté ještě neviděli, jen je potřeba umět trochu hledat a zajímat se o rodnou matičku zemi.
V každém kraji se najde mnoho zajímavých a krásných míst, které stojí za návštěvu. My se nyní podíváme podrobněji do středu Čech a to konkrétně na Český kras. Kdo tam už byl, tak ví, že příroda tam je přenádherná. Ti, kteří tuto oblast již navštívili, tak pro ně nebude těžké říci, čím je právě tento kras specifický. Jedná se o řeku Berounku, Koněpruské jeskyně a Velká Amerika.
cesta na podzim.jpg
Právě řeka Berounka tu svým tokem vytvořila ve vápencovém podkladě různé jeskyně, kaňony či krasy. V Českém krasu se nachází nejdelší systém jeskyň v celé České republice, nikde jinde u nás nenajdeme delší jeskyně. Dominantou jsou právě ty Koněpruské, které se nachází ve třech patrech a jejich celková délka se odhaduje kolem dvou kilometrů. Jsou velmi významné svou přírodní výzdobou. V jeskyních je možné shlédnout několik krápníků, které jsou staré napříč několika generacemi a které se zde vytváří mnoho let. Pokud se rozhodnete tyto jeskyně navštívit, rozhodně nezapomeňte na Koněpruskou růžici, kterou můžete vidět v Proškové dómu. Je zcela unikátní svým stářím i velikostí, obsahuje také vzácný opál.
cesta skálou.jpg
V Koněpruských jeskyních se konají pouze komentované prohlídky, ale není v silách žádného z průvodců, aby návštěvníky upozornily na všechny krásy, které jeskyně nabízí. Proto při jejich návštěvě mějte opravdu oči na šťopkách, ať vám neunikne žádná pozoruhodnost. Procházka v jeskyních bývá zážitek na celý život, rozhodně se tam vypravte se svou rodinou a dětmi. Věřte, že i jim se to bude velice líbit. Rada s sebou, volte teplé oblečení, protože tam bývá velmi chladno.