Úskalí chytrých domácností

Na co bychom si měli dát pozor při pořizování spotřebičů v rámci tzv. chytré domácnosti?

Příliš složitá zařízení

Mladí lidé, kteří jsou technicky zdatní, orientují se běžně v problematice ovládání chytrých telefonů a výpočetní techniky, chytrou domácnost jistě uvítají. Je to pro ně svým způsobem druh hry a zábavy. Ne každý však něco takového doma uvítá. Mít doma komplikované technologické zázemí, na které je třeba neustále myslet, pracovat s jeho údaji v rozsáhlých konfiguračních možnostech, zkrátka není někomu po chuti. Zejména starší ročníky si rády doma odpočinou a jednoduše zapnou vypínač a pak jej zase vypnou a tím to končí.
ovládání domu přes mobil.png

Výpadky elektřiny

Každé složitější technické zařízení se při výpadku elektrického proudu chová jinak. Měli byste proto také zvážit instalaci produktů chytré domácnosti i s ohledem na případné výpadky. K těm naštěstí na našem území příliš často nedochází, zvláště ne k dlouhodobým výpadkům, ale měli byste předem vědět, jak se budou tyto prvky při přerušení dodávky proudu chovat, zda pokryje po dostatečnou dobu paměť ovladačů náhradní bateriový zdroj, zda se uloží všechna data atd. Nebezpečné to může být zvláště v okamžiku, kdy není v domě nikdo přítomen.

Hackeři a podvodníci

Některá zařízení chytrých domácností mohou odesílat přes domácí bezdrátovou síť osobní data, něco takového je známo především o robotických chytrých vysavačích. Každé zařízení po síti může být potenciálním zdrojem hackerského útoku, neměli byste tedy v žádném případě tuto skutečnost podcenit.
zelené tlačítka.png

Rozdílní výrobci

Chytrá domácnost – to je množina nejrůznějších čidel, zásuvek, chytrých žárovek, snímačů tepelných, pohybových, vlhkostních, světelných atd. Pokud nejsou jednotlivé prvky dodávány od stejného výrobce, pamatujte na rozdílné komunikační standardy. Důležité je také informovat se o možnostech rozšíření základního systému, abyste pak nebyli odkázáni pouze na jeden jediný zdroj, který vám něco takového umožní.