Podle čeho se orientovat při výběru veřejného osvětlení

Podle čeho se řídit při výběru osvětlovací techniky venkovního prostředí? Parametrů je relativně mnoho a některé z nich mohou zastínit i přednosti jednotlivých typů. Do popředí se dnes derou mílovými kroky polovodičové technologie, a tak stávajícím sodíkovým výbojkám https://www.betaol.cz/co-si-predstavit-pod-pojmem-vybojka vzniká velmi vážný konkurent. Podle čeho se řídit, abychom se řídili rozumnými úvahami, nikoliv komerčními zájmy?
lampa u domů


Světelný tok


Je to jeden z nejdůležitějších parametrů veřejného osvětlení, jde v podstatě o výkon zdroje světla v závislosti na příkonu elektrické energie. Udává se v lumenech, např. sodíkové výbojky (vysokotlaké) mívají hodnotu světelného toku kolem 6500 lumen.


Měrný výkon a příkon


Tento údaj vzniká odvozením z poměru světelného toku a příkonu elektrické energie, jde o vyjádření skutečné účinnosti při přeměně elektřiny na světelnou energii. Udává se v lumenech na watt. U sodíkových výbojek jde o hodnotu 100 lm/W při příkonu 75 W.
pták na lampě


Intenzita osvitu


Je to množství dopadajícího světla na okolní prostředí a v případě venkovních světelných zdrojů se bere v úvahu, zda jde o veřejnou komunikaci, nebo o chodníky pro chodce, případně cyklostezky. Tato veličina se udává v luxech.


Jas


Ten se udává v kandelách (cd) na čtvereční metr a hodnotí se tím množství světla, které vnímá lidské oko, jakožto zdroj světelného spektra elektromagnetického záření o určité vlnové délce. Ve veřejném osvětlení se požadavky na jas pohybují v hodnotách od 0,4 do 2 cd/m2.


Index podání barev Ra


Tímto parametrem se označuje světelný zdroj ve vztahu k světelnému spektru slunečního záření. Pomyslným etalonem je v tomto případě denní sluneční světlo (Ra = 100), plnospektrální světla mají Ra zhruba 75 – 85, LED diody přibližně 60 – 70 a sodíkové vysokotlaké výbojky pouze 25.
rozsvícená lampa


Barevná teplota


Odborně se nazývá teplotou chromatičnosti, je to odstín bílého světla udávaný v Kelvinech, kde vysoká čísla nad 5500 K jsou chladné namodralé tóny bílého světla, a naopak pod 2000 Kelvinů jde o teplou nažloutlou barvu. Sodíkové výbojky mívají zpravidla hodnotu kolem 2 tisíc K a LED diodové reflektory v rozmezí od 3 do 6 tisíc K.

Podle čeho se orientovat při výběru veřejného osvětlení
4.3 (86.67%)9