Odvrácená tvář léčivých bylin

.


Máta peprná


Ani mátový čaj není spásou na všechny problémy. Léčivé rostliny totiž mají harmonizovat energetické dráhy, ale pouze jako krátkodobé tonikum. Jejich výluh a výtažky mají velmi silnou působnost a lidoví léčitelé to dobře věděli již před staletími. Základem léčby před civilizačními chorobami je především prevence v podobě vyvážené stravy a bylinky tu figurují jen jako podpůrný prostředek.
bylinka v šálku

Máta obsahuje mentol a ten po určité době pravidelné konzumace otupuje citlivost nervové soustavy a to pak může vést k problémům se zažíváním. Má silně chladivý účinek, stahuje cévy a může negativně působit při onemocněních žaludku a dvanáctníku. Mátový čaj by se měl pít spíše v létě, však si jej také občas dopřávají lidé žijící v severní Africe.


Mateřídouška


Vynikající lék při nachlazení, ale nikoliv jako prevence pro dlouhodobé užívání. Vzniká na ní totiž závislost a po určité době pak přestává mít léčebný efekt. Měli bychom odvar pít jen občas a nepřetržitě maximálně po dobu čtyř týdnů.
bylinkový čaj


Heřmánek pravý


Jedna z nejoblíbenějších bylin při nachlazení. Vykazuje protizánětlivé účinky, ale odvar by se měl pít pouze krátkodobě. Tonikum je opět velmi silné, vysušuje sliznice, v silných koncentracích způsobuje nevolnost a zatěžuje játra. Heřmánek je také na seznamu alergenů a při koupelích silně odmašťuje pokožku.

.


Kopřiva dvoudomá


Kopřivy obsahují značné množství železa, které lze využít jako zdroj tohoto prvku při chudokrevnosti. Zároveň však vykazují značný obsah kyseliny šťavelové, která brzdí vstřebávání vápníku, a při dlouhodobém pití může dojít až k osteoporóze a kornatění tepen. Šťavelanové sloučeniny se mohou usazovat v ledvinách, kde mohou vytvořit i kaménky. Občasné popíjení kopřivy však nemůže uškodit a naopak je vhodné při detoxikaci vlivem překyselení.
meduňka lékařská


Divizna velkokvětá


Hodí se při zánětech horních cest dýchacích a průdušek a pomáhá s vykašláváním hlenů. Její saponiny a třísloviny mohou léčit i revmatismus, dnu a hemoroidy https://www.crossart.cz/leciva-divizna/ . Mějte se však na pozoru před jejími semeny, ta jsou smrtelně jedovatá již při požití malého množství!

Odvrácená tvář léčivých bylin
4.1 (82.5%)8
.