Odvrácená tvář léčivých bylin

Máta peprná

Ani mátový čaj není spásou na všechny problémy. Léčivé rostliny totiž mají harmonizovat energetické dráhy, ale pouze jako krátkodobé tonikum. Jejich výluh a výtažky mají velmi silnou působnost a lidoví léčitelé to dobře věděli již před staletími. Základem léčby před civilizačními chorobami je především prevence v podobě vyvážené stravy a bylinky tu figurují jen jako podpůrný prostředek.
bylinka v šálku
Máta obsahuje mentol a ten po určité době pravidelné konzumace otupuje citlivost nervové soustavy a to pak může vést k problémům se zažíváním. Má silně chladivý účinek, stahuje cévy a může negativně působit při onemocněních žaludku a dvanáctníku. Mátový čaj by se měl pít spíše v létě, však si jej také občas dopřávají lidé žijící v severní Africe.

Mateřídouška

Vynikající lék při nachlazení, ale nikoliv jako prevence pro dlouhodobé užívání. Vzniká na ní totiž závislost a po určité době pak přestává mít léčebný efekt. Měli bychom odvar pít jen občas a nepřetržitě maximálně po dobu čtyř týdnů.
bylinkový čaj

Heřmánek pravý

Jedna z nejoblíbenějších bylin při nachlazení. Vykazuje protizánětlivé účinky, ale odvar by se měl pít pouze krátkodobě. Tonikum je opět velmi silné, vysušuje sliznice, v silných koncentracích způsobuje nevolnost a zatěžuje játra. Heřmánek je také na seznamu alergenů a při koupelích silně odmašťuje pokožku.

Kopřiva dvoudomá

Kopřivy obsahují značné množství železa, které lze využít jako zdroj tohoto prvku při chudokrevnosti. Zároveň však vykazují značný obsah kyseliny šťavelové, která brzdí vstřebávání vápníku, a při dlouhodobém pití může dojít až k osteoporóze a kornatění tepen. Šťavelanové sloučeniny se mohou usazovat v ledvinách, kde mohou vytvořit i kaménky. Občasné popíjení kopřivy však nemůže uškodit a naopak je vhodné při detoxikaci vlivem překyselení.
meduňka lékařská

Divizna velkokvětá

Hodí se při zánětech horních cest dýchacích a průdušek a pomáhá s vykašláváním hlenů. Její saponiny a třísloviny mohou léčit i revmatismus, dnu a hemoroidy . Mějte se však na pozoru před jejími semeny, ta jsou smrtelně jedovatá již při požití malého množství!