Cestování autem? Důležitá je příprava na cesty!

S příchodem prvních letních dnů a začátkem prázdnin čím dál více lidí řeší otázku dovolených. Vybírají zajímavé destinace v zahraničí, hledají to správné datum s přihlédnutím na předpověď počasí a samozřejmě řeší i způsob dopravy. Pokud cestovatelé stojí o to být na svých dovolených mobilní, nechtějí utrácet peníze za půjčení auta na místě, plánují časté nebo jen nechtějí několik hodin sedět v hromadných dopravních prostředcích, jeví se jako nejideálnější způsob právě doprava vlastní. Tedy svým vlastním automobilem.

fiatek 500

Při plánování takové dovolené je třeba promyslet několik důležitých bodů, abychom zjistili, zda je vůbec taková cesta efektivní a nepřinese spíše více škody než užitku.

Kontrola stavu vozidla

Prvotní myšlenka by měla směřovat k technickému stavu vozidla. Ojetá auta bez pravidelných servisních prohlídek nemusí být na delší cesty řádně připraveny. Je třeba auto nechat zkontrolovat pečlivým automechanikem. U nových aut, kde je servisní prohlídka takřka povinností, lze předpokládat, že by k žádným vážnějším komplikacím nemuselo dojít. Ovšem na to se spolehnout nejde.
vystrčené nohy okénkem

Plánování cesty

Po zajištění dopravního prostředku je třeba pořádně naplánovat cestu. Soustředit se na silnice a dálnice, po kterých bude cesta naplánována. Zjistit si veškeré placené úseky a případnou povinnost dálniční známky, aby nás nepřekvapila policejní hlídka s tučnou pokutou. Zároveň není od věci mít povědomí o dopravní situaci a o zvláštních dopravních předpisech dané země. Důsledným plánováním celé cesty předejdete mnoha nepříjemným situacím na cestách.

Efektivita cesty

Důležitou informací je také efektivita Vaší cesty s přihlédnutím na spotřebu vlastního auta a aktuální cenu za pohonné hmoty. Neefektivní jízdě lze předejít ohleduplnou jízdou v závislosti na stavu a míře opotřebení automobilu nebo správným naplánováním míst, kde budete pohonné hmoty doplňovat. Není žádným tajemstvím, že pohonné hmoty u frekventovaných dálnic mají ceny vyšší. Vyplatí se být na to připraveni a vytipovat si případné sjezdy mimo dálnice, kde se ceny drží o něco níže. Samotnou cenu za dopravu si můžete i snadno vypočíst pomocí jednoduchého vzorečku – spotřeba auta x cena pohonných hmot = cena pohonných hmot na 100 km).

Pojištění

V dnešní době se stalo pojištění osob na cesty snad už samozřejmostí. Ale co pojištění vlastního automobilu? Co když se Vám s autem něco stane a budete potřebovat pomoc? I na to už dnes existuje jednoduchá odpověď v podobě pojištění automobilu na cestách. Případný odtah vozidla, zajištění náhradní dopravy domů nebo zajištění opravy v blízkosti patří mezí základní služby obsahující pojištění.

Vlastní doprava má své jedinečné kouzlo v neomezených možnostech cestování ve vybrané lokalitě. Nabývá dojmem nezávislosti a svobodného výběru trávení času. Pečlivá příprava dovolenou jedině zpříjemní a usnadní.