Den, který bude mít řád

Někdy se může v životě stát, že se dostaneme do etapy, kdy je všechno kolem nás zmatené a nic nemá své místo. Takovéto chvíle mohou nastat třeba po rozvodu, odstěhování se od rodičů, po porodu, úmrtí blízké osoby a další. Všechny, ať už jsou dobré nebo špatné, spojuje to, že se se nám po nich většinou naprosto změní život. A občas to zkrátka není k lepšímu.

Člověk neví kudy kam, cítí se ztracen, protože se po něm najednou chce tolik věcí a zodpovědnosti a sám se začíná hroutit s pocitem bezmoci. Možná, že někomu pomůže čas, někdo se „otřepe“ a zvládne to bez problémů a někdo potřebuje najít v každodenní rutinu, která se pro něj stane vysvobozením z toho šílenství.
pracovní proces

Před nějakým plánováním si ujasněte, zda jste schopni a do jaké míry jste schopni žít rutinním životem. Někomu to nemusí vůbec vyhovovat a nedokáže si představit, že by musel pravidelně vykonávat nějaké činnosti. Jiný je schopen dodržovat vše alespoň z poloviny a další byl pro tento životní styl narozen a je to pro něj vysvobození. Stačí si tedy vybrat, který typ jste vy.

Pokud jste se rozhodli, že chcete dát vašemu životu nějaký řád, můžete začít s plánováním. Pomalé krůčky jsou jisté a mohou zaručit také vyšší šanci úspěchu než kroky velké. Pro začátek si třeba stačí určit v kolik hodin budete jíst – snídaně, oběd, večeře. Dalším dobrým krokem, je stanovení času, kdy chcete vstávat a chodit spát. Dejte si třeba rozmezí hodiny, ve kterou toto musíte splnit.

Jakmile budete schopni zvládat vařit, chystat si jídlo, chodit do postele a vstávat ve stanovený čas, můžete se dát do dalších plánů. Například si stanovte dny v týdnu, kdy budete prát prádlo, vytírat, vysávat a další domácí práce. Díky tomuto zjistíte, kolik času na všechno potřebujete a kdy máte volný čas na sebe a své přátele, či koníčky.
pracovní proces na tabuli

Pokud třeba zapomínáte, co kdy chcete dělat, není nic jednoduššího než všechno sepsat. Jenže jsme jenom lidi a takový papír se s velkou pravděpodobností, dříve, či později někam zatoulá a už se nevrátí. Co je tedy možná efektivnější a více motivující, je koupě tabule, na kterou můžete všechno napsat a to, co tohle dělá tak uspokojivé, je ten úžasný pocit, kdy můžete každý splněný úkol vyškrtnout ze seznamu.

Postupně si přidávejte další a další úkoly do své každodenní rutiny a uvidíte, jak neuspořádanost, zmatek a stres pomalu mizí z vašeho života.