Látkovací výbava pro miminko

Má se vám narodit miminko a přemýšlíte, že ho budete přebalovat místo jednorázových plen do plen látkových? Látkové pleny mají několik výhod i nevýhod. Hlavní jejich předností je především ekologická stránka. Představte si, kolik byste asi potřebovali popelnic na jednorázové pleny za celé období než se dítě odplenkuje. Určitě by vám to číslo doslova vyrazilo dech. Jednorázová plena obsahuje plastové částice, které se opravdu špatně rozkládají. Taková jednorázová plena se rozkládá neuvěřitelných 300 až 400 let. Dopad na životní prostřední je tak značný.

novorozenec

Látkové pleny jsou opakovaně pratelné, takže šetříte naši planetu i vaši peněženku. Kupování jednorázových plen je finančně náročnou záležitostí a investice do látkových plen se vám vyplatí. Látkové pleny vám vydrží na více dětí, takže finanční úspora je zde veliká. Pokud se rozhodnete pořídit klasické bavlněné plenky z plenkoviny, ušetříte na pořízení výbavy nejvíce. Bavlněné plenky se pouze složí podle velikosti miminka a nahoru miminko zabalíte do rostoucích nepromokavých kalhotek. Svrchní kalhotky mají kolem nožiček a bříška mimika gumičky, takže nemůže dojít ke znečištění oblečení.

matka s dítětem

Dražší variantou jsou pak kalhotkové pleny, které jsou taktéž rostoucí a zapínají se na suchý zip. Přebalování s nimi je jednodušší, protože nemusíte bavlněnou plenku skládat. Na kalhotkové pleny opět musí přijít nepromokavé svrchní kalhotky, které mají praktické zapínání na suchý zip nebo na patentky. Nejdražší variantou jsou pak plenky, se kterými je přebalování srovnatelné jako s plenkami jednorázovými. Plenka obsahuje jak savou vrstvu, tak i nepromokavou, takže dítě zabalíte jednoduše a rychle. Návratnost této látkovací výbavy je poněkud delší, ale pokud neplánujete mít pouze jedno dítě, určitě se vyplatí i tato varianta. Všechny plenky jsou pratelné na 60°C, bavlněné plenky můžete prát i na 90°C.