Jak ušetřit v domácnosti

Pokud z výplaty nic neušetříte, pak právě pro vás je určený tento článek. Jak ušetřit, aniž bychom se museli příliš omezovat?
zvětšující se úspory
1. Spočítejte si příjmy a výdaje rodiny
Základem při šetření peněz je mít rovnováhu mezi výdaji a příjmy. Sepište si do tabulky veškeré vaše příjmy a výdaje, a porovnejte je. Pokud jsou příjmy vyšší než výdaje, máte v podstatě vyhráno. Rozdíl mezi částkami prostě vždy dejte bokem. Pokud jsou příjmy nižší než výdaje, máte jedinou možnost, okleštit výdaje na minimum tak, abyste se dostali do plusu. Pokud již nemáte kde na výdajích ubrat, pak je již poslední možnost buď požádat o zvýšení platu, nebo změnit zaměstnání.
2. Rozdělte příjmy do obálek
Pokud již máte porovnány příjmy a výdaje, pak příjmy rozdělte na jednotlivé části. Udělejte si obálky třeba „na hypotéku, na jídlo, na benzín“ apod. a rozdělte do nich peníze dle toho, kolik na jednotlivé aktivity potřebujete peněz. První měsíce je těžké odhadnout, kolik peněz budete potřebovat ale je potřeba to zpočátku pořádně propočítat na základě předchozích zkušeností.
bílá pokladnička
3. Šetřete na jídle chytře
Na jídle se dá ušetřit spoustu peněz a nemusíte rozhodně hladovět. Uvařit můžete i levně a přitom si na jídle pochutnat. Pokud máte zahrádku, máte možnost si část potravin sami vypěstovat, například brambory, rajčata, papriky, mrkev, petržel a podobně. V obchodech nakupujte především základní potraviny, ty jsou mnohem levnější než polotovary, které si z nich můžete vyrobit sami. Z levných jídel se zaměřte na luštěniny, které jsou jak levné, tak se dají upravit na spoustu způsobů a zároveň si pochutnáte.
4. Dávejte ušetřené peníze mimo dosah
Pokud ušetříte během měsíce peníze, dejte si je rovnou bokem. Nejlépe dejte peníze na účet a kartu nechávejte doma, tak abyste ji nemohli použít. Proč? Protože placení kartou je zrádné, nevidíte totiž, kolik peněz jste spotřebovali a nepřipadáte si potom, že byste tolik utráceli.