Jak správně vybrat kompresor?

Nafukování, malování, čepování piva – to všechno jsou činnosti, pomocí nichž vám kompresor usnadní práci. Tedy pokud jej vyberete správně. Jakými radami se řídit, abychom se nenapálili a neskočili pouze po dobré ceně s pokulhávající kvalitou?

Toto zařízení můžeme rozdělit do dvou základních kategorií: šroubový a pístový kompresor. Do domácí dílny využijete spíše ty pístové, protože jsou lehčí, levnější a není třeba takového výkonu jako v profi zařízeních, kde využijí spíše ty šroubové.

mature-1749597_1280

Věnovat se tedy budeme těm pístovým, které si může dále rozdělit na olejové nebo bezolejové.

  • Olejové jsou ideální pro takové činnosti, jako je dofukování pneumatik či nástřik barvy. Protože se k promazávání používá právě olej, který se v kvalitě vzduchu projeví, nehodí se do potravinářského průmyslu. Olej je třeba kontrolovat a pravidelně doplňovat, což ale zajistí také delší životnost a účinnost zařízení.
  • Bezolejové se tedy používají tam, kde bychom nemohli použít ty olejové. To znamená například při čepování piva. Jejich velkou výhodou je bezstarostnost, protože k promazání používají speciální kluzké materiály. Pokud ale nejsou vybaveny bezuhlíkovým motorem, s jejich životností to moc valné nebude.

pint-1408906_1280

Zásadním kritériem při výběru je výstupní výkon, který musí být takový, aby doplňoval přístroje, k nimž ho chceme připojit. Nejprve si tedy zjistíme, jaký je u nich požadavek na předpokládaný odběr vzduchu a poté vybíráme takový kompresor, který jej splní. Problémem ale často je, že daný výstupní výkon většina výrobců neuvádí. Je ale velice snadné si jej vypočítat – výrobci uvádí totiž hodnoty sacího výkonu a platí, že výstupní výkon dosahuje zhruba 60 % sacího výkonu.

Někdy ke kompresoru budeme potřebovat vzduchový zásobník neboli vzdušník. To platí ale spíše pro náročnější práce, protože například k dofukování pneumatik jej nepotřebujeme. Pokud ale budeme chtít natírat a k zařízení připojit stříkací pistolu, bez vzdušníku se neobejdeme. U něj nás bude zajímat především objem – s objemem vzdušníku totiž roste doba, kdy můžeme pracovat bez přerušení.