Chorvatský ostrov Vis

Vis je spící sestra poblíž známějšího chorvatského ostrova Hvar. Ostrov má rozlohu 90,3 km2 a asi 4300 obyvatel. Dostat se tam můžete trajektem ze Splitu. Na Visu není problém vyrazit na skútru kolem ostrova a za necelou hodinu být zpět.  Ve městech vypadají romantické kamenné domy, jako by zůstaly po staletí nezměněné, baráčky se pyšní neochvějným kouzlem; jejich okna jsou ohraničena křivými dřevěnými okenicemi. Vše se zdá idylické, dokonce se tu točila i část filmu Mamma Mia! v roce 2017. Ale to, co vidíte na stříbrném plátně, je vzdálená iluze od jeho složité a zdlouhavé vojenské minulosti.
vis ostrov

Vojenská minulost

Po konci druhé světové války začala studená válka, Vis byl poté vůdcem Josiemp Brozem přeměněn na vojenskou základnu komunistické jugoslávské armády. Ostrov byl uzavřen pro zahraniční návštěvníky, a to až do roku 1989. Vis se nachází na strategicky významné pozici, a proto se zde začalo s řadou vojenských opevnění, včetně podmořské základny a sítě tajných podzemních tunelů a jeskyní po celém ostrově, z nichž některé můžete dnes navštívit. Na mysu Stupišće uprostřed ostrova, je umístěna velká kanónová a raketová základna, postavená na ochranu ostrova v případě invaze. Pokud si nasadíte přilby s baterkou, je možné prozkoumat labyrint tunelů a bunkrů. Neosvětlené, tiché tunely mají strašidelnou atmosféru, dokud nedojdete na jedno z vyhlídkových míst, které vedou venku a nabízejí nádherný výhled na Jaderské moře.
skály na pobřeží

Nádherné pláže

Není to jen vojenská minulost, kterou můžete na ostrově objevovat. Jsou to i překrásné pláže, od kamínkových po písčité, zejména jižní pobřeží je tvořeno mnoha drobnými a krásnými zátokami. Proslulá je úzká, mezi skalami chráněná zátoka Stiniva. Oblíbené jsou i okružní plavby, které vám představí i okolní ostrovy, často rovnou s piknikem.
Je těžké strávit čas na Visu, aniž byste se do ostrova zamilovali. Je to místo, kde místní obyvatelé jsou vášniví a hrdí na svou bohatou a fascinující historii a proto si zaslouží být známější.

4.6
10